İngiliz General açıkladı: ‘Ukrayna 2024’te yenilebilir’

Birleşik Krallık Müşterek Kuvvetler Komutanlığı’nın eski komutanı General Richard Barrons, Ukrayna’nın 2024 yılında Rusya tarafından yenilgiye uğratılabileceğini söyledi.

Barrons, BBC’ye yaptığı açıklamada Ukrayna’nın bu yıl savaşı kaybetmesinin “ciddi bir risk” olduğunu söyledi.

Barrons’a göre bunun nedeni, Ukrayna’nın kazanamayacağını hissetmeye başlaması. Ukrayna ordusunun mühimmatı, askerleri ve hava savunmasının kritik derecede azaldığına dikkat çeken İngiliz General, “Bu noktaya gelindiğinde, insanlar savunulamaz olanı savunmak için neden daha fazla savaşmak ve ölmek istesin ki?” dedi.

RUSYA TAARRUZA HAZIRLANIYOR

Geçen yıl Ukrayna’nın karşı saldırısı konusunda büyük beklenti oluşturulmuş, ancak Rus güçlerini ele geçirdikleri topraklardan söküp atamamışlardı. Şimdi de Moskova yaz saldırısına hazırlanıyor.

General Barrons, “Rusya’nın cephe hattını dövdüğünü, topçu, mühimmat ve yeni silahlarla takviye edilmiş insan gücünde bire beş avantaj sağladığını görüyoruz. Bu yaz bir aşamada Ukrayna hatlarını yarmak için büyük bir Rus saldırısı görmeyi bekliyoruz. Bu gerçekleşirse, Rus güçlerinin Ukrayna ordusunun durduramayacağı bölgelere girmesi muhtemel” diye konuştu.

Londra merkezli düşünce kuruluşu RUSI’de kara savaşı alanında kıdemli araştırma görevlisi Jack Watling, “Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu zorluklardan biri Rusların güçlerini nereye konuşlandıracaklarını seçebilmesi” ifadelerini kullandı.

Watling’e göre “Ukrayna ordusu toprak kaybedecek. Asıl soru şu: Ne kadar ve hangi bölgeler etkilenecek?”

Avrupa’daki ABD Kuvvetleri Komutanı General Christopher Cavoli de, ABD’nin Ukrayna’ya çok daha fazla silah ve mühimmat göndermemesi halinde, kuvvetlerinin savaş alanında vurulacağı uyarısında bulundu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x